Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Makaleler

"Y"Tipi Çalışanı Yönetmek

 “Y" nesli, internet nesli, "Y" kuşağı, dijital nesil” gibi adlarla anılan bu kuşak nasıl davranıyor neleri farklı yapıyor ve bu kuşakla birlikte iş hayatında çalışırken nelerle karşılaşacaksınız  kısaca göz atacağız.

Y nesli genel olarak 1980 ve sonrasında doğanları içine alıyor. Y nesli kendine güvenen, dürüst, talepkar, isteklerini yüksek sesle dile getirebilen ve her konuda beklentileri yüksek olan bir nesil. Bu durum öğrenme tercihlerinde de kendisini gösteriyor. Y nesli sadece bilmek yetmez, uygulamaya geçmek gerekir diyor, Bilgiyi zihninde depolamak yerine ihtiyaç duyduğunda ona ulaşmanın yollarını buluyor. Onlar için uygulamak bilmekten daha önemli, beklemeye sıkılıyorlar.

Devamını oku: "Y"Tipi Çalışanı Yönetmek

İş Süreçlerimizi Değiştirmeyi Düşünüyor muyuz?

Günümüzde başarılı şirketler müşterilerinin satın alma alışkanlıklarını çok yakından takip ederek, satış stratejilerini uyumlu hale getiriyorlar. Müşteri ilişkileri yönetimi yazılımları ile mevcut satışların analizi yapılarak, kampanyalar ve iş süreçleri düzenleniyor.

Bu sistemleri kurarak etkili kullanan şirket sayısı ülkemizde maalesef çok az. Bazı bankalarımız bile sistemleri etkili kullandıklarını zannediyorlar. Oysa topladıkları bilgiler, kurumlarının müşterilerine uyguladıkları hizmetlerle sınırlı olan işlemlere ait. Ya müşteriler bu hizmetlerin yapılış şeklini beğenmiyorlarsa ne olacak? İşlem yapılırken müşterinin arzu ettiği hizmet ile sunulan hizmetin farkını nasıl öğreneceğiz?

Devamını oku: İş Süreçlerimizi Değiştirmeyi Düşünüyor muyuz?

İletişim Sihirbazları

sihirbazİnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli fark konuşma yeteneğidir. Ancak konuşma sayesinde insanların kendi arasında çok iyi iletişim kurulduğu düşünülmemelidir. Bazen sarf edilen sözcükler, bazen de kullanılan ses tonu ya da beden dili yanlış mesajlar ileterek iletişimi bozmaktadır. İnsan beyni konuşma yeteneğimizin iki buçuk hızlı algılama ve düşünme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle söylenen sözcüklerin ne ifade ettiğinden çok, neden söylendiğini ya da ne kastedilmek istendiğini araştırır. Bu ortamda ise konuşma yapanın ilk izlenimi, ya da onu daha önce tanıyorsak onunla ilgili olumlu ya da olumsuz düşüncelerimiz aklımıza gelir. Açıkçası dinlerken ön yargılar geliştirmeye başlarız.

Devamını oku: İletişim Sihirbazları

Terfi Edenler İçin ilk 90 Güne Reçete

Yıllardır birlikte çalıştığınız, hafta sonlarını birlikte geçirdiğiniz iş arkadaşlarınızla çok samimisiniz, hatta ailece görüşüyorsunuz. Bir gün sizi başarılarınızdan dolayı terfi ettirip o arkadaşlarınızdan sorumlu yönetici yapıyorlar. Hayatınız birden çok değişiyor, onlar sizin tüm duvarlarınızın içini görmeye alışan kişiler. Şimdi ne yapacaksınız. İyi ilişkiler ile iş hayatında başarıya ulaşmak o kadar kolay değil. İşte size 90 günlük reçete: En kısa sürede ekip içinde otorite kurmanız gerekir. Bunu sizin yöneticiniz gözlemeye ilk günden başlayacaktır. Ne kadar erken yaparsanız o kadar işiniz kolaylaşır Birlikte eşdeğer pozisyonda çalıştığınız iş arkadaşlarınız ile aranıza hızla duvar koymanız gerekiyor. Sosyalleşmeyi azaltmanız gerekiyor.

Devamını oku: Terfi Edenler İçin ilk 90 Güne Reçete

ADIM ADIM İŞ HAYATININ İNCELİKLERİ Adım 1

• HAYAT YAŞAMAYA DEĞER Mİ?

Hayat yaşamaya değer mi? Ne dersiniz?
Adam uçuruma yuvarlanmış. Can korkusuyla bir dala yapışmış. Yukarı çıkması olacak gibi değil. Dalı bıraksa kesin ölecek. Dermanı kesilmeye başlamış. Bağırmış
-Allahım beni kurtar diye. Gökten bir ses gelmiş.
-Korkma evladım! Elini bırak! Düşsen de bir şey olmayacak.
Adam bir aşağı bir yukarı bakıp, tekrar bağırmaya başlamış
-Heey...Yukarıda başka kimse yok mu? Diye.
Hayat böyle bir şey işte. Diğer taraftan hayatın zahmetli tarafları da var:
Yöneticiler ve düşman devletler, çocuk yaştaki veliaht Mustafa'yı ağabeyi II. Murad'a karşı isyan etttirmişler. Veliaht Mustafa başarılar kazanarak İznik'e kadar ilerlemiş. II. Murat başarılı olmaya başlayan çocuk yaştaki kardeşinin lalasını, öğretmenini elde etmiş ve ona Osmanlı Devleti'nin Beylerbeyilik makamını vaat etmiş. Bu lala da isyan eden Mustafa'yı ağabeyi II.Murad'ın adamlarına teslim etmiş. Çocuk yaştaki Mustafa boğdurulmuş. 'Böyle bir şeyi nasıl yaparsın?' diyenlere lala, 'ben o çocuğu bu geçici hayatın zahmetlerinden kurtardım', diye kendini savunmuş.

Devamını oku: ADIM ADIM İŞ HAYATININ İNCELİKLERİ Adım 1