Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Adnan Nur Baykal Kitapları

Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları

Mustafa Kemal Atatürk yalnız bir adam mıydı? Karanlıktan korkar mıydı? Sigara ve içkiyle arası nasıldı?

Böyle soruları sormak, onu yeterince anlamamaktan kaynaklanır.

Mustafa Kemal Atatürk dünya çapında bir devlet adamı, bugün de önemini koruyan bir liderdir.

Onu anlatmak için ölçüleri doğru kurmak , onun liderlik özelliklerini ortaya koymak gerekir.

Bir Beethoven’e müzik açısından yaklaşmak, bir Einstein’ı bilimsel açıdan anlatmak gerektiği gibi, Mustafa Kemal Atatürk’ü de liderlik özellikleriyle değerlendirmek en doğrusudur.

Peki Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırlarını kim ortaya koyabilir?

Tabii ki kendisi.

Devamını oku: Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları

Sunum Fırsattır

Sunum, kendinizi tanıtmanız, insanları ikna etmeniz ve onları harekete geçirmeniz için bir fırsattır. "Sunum Fırsattır".
Başarılı sunumlar, diploma gibi kapılar açar. Size fırsatlar getirir. Deneyin, görün.
Başarılı sunumlar yapmasına rağmen, hayatta başarılı olmayan birini tanıyor musunuz? Ben tanımıyorum.
"Sunum Fırsattır" adlı kitabım, Amerika ve Avrupa'da yayınlanan sunum kitaplarından üç açıdan farklı, bu üç noktada onlardan üstün:
1- Bu kitapta, sunumun felsefesinden, PowerPoint sunuma kadar sistematik olarak adım adım ilerleyeceksiniz. İki ileri, bir geri yapmayacaksınız. Kitabı okuyunca, sunum hakkında kafanızda cevaplanmamış bir soru kalmayacak.

Devamını oku: Sunum Fırsattır

Şimdi Söyleme Zamanı

Hayat bir sunum, sunum bir fırsat. Sunum kişilerin hak ettikleri yere gelmeleri için bir fırsattır.  Sunum yapın, potansiyelinizi gösterin.
Esasında sadece profesyonel hayatında değil, özel hayatında da kişinin çok iyi sunum yapabilmesi gerekiyor. Beşikten mezara sunum dünyasının içindeyiz. İstesek de, istemesek de. Sunum yapmasını bilenler her alanda zirveye tırmanıyorlar ve tırmanacaklar.
•    Yönetici misiniz, eleman mısınız? İyi sunum yapıyorsanız, yükselirsiniz. ‘Sunumdan hoşlanmıyorum’, derseniz, sunum yapmasını bilenlerin yükselmelerine yardımcı olursunuz.

Devamını oku: Şimdi Söyleme Zamanı

Sunumdan Kaçış Yok

“ Sunumdan Korkanlara Adeta Bir İlaç”

Sunumdan gerçekten kaçış yok mu?

Adnan Nur Baykal: Sunumdan kaçış var, ama bedeli çok ağır. İş hayatınızda ilerleme imkanınızı zedeleme ve özel hayatınızda da çevrenizle ilişkinizi zayıflatma pahasına sunumu gözardı edebilirsiniz.

Sunumu geniş anlamda alıyorsunuz.

ANB: Evet. Sunum kişinin çevresini bilgilendirmesidir, ikna etmesidir ve kendini ifade etmesidir.

Halbuki sunum denince iş hayatında genellikle PowerPoint sunum kast edilir.

ANB: Kitabımda ben sunumu geniş anlamında alıp, tarihçesini ve felsefesini anlatıp, ondan sonra PowerPoint sunuma geçiyorum. Sunumu sadece slayt dizesi olarak görmek çok eksik olur.

Devamını oku: Sunumdan Kaçış Yok

II. Abdülhamid'in Yöneticilik Sırları

Bundan önceki kitabımda Osmanlı Yönetim Anlayışı hakkında bir kitap yazacağımı, bunu yaparken de günümüzden geriye doğru giderek yöneticilik tarihimizi incelediğimi belirtmiştim. Tarihi Atatürk'ten geriye doğru araştırdığımda karşıma İttihat ve Terakki çıktı.

Vatansever, iyi niyetli ve gençlik heyecanıyla tutuşan bu kişilerin yöneticilik anlayış ve tecrübelerini tespit etmeye çalıştım. Ancak bu kişiler genç yaşlarında Osmanlı İmparatorluğu'nun idari gücünü ellerine geçirdikten sonra, daha önce yeterli bir yöneticilik tecrübeleri olmadığı için, kendileri tecrübe kazanmaya ve bir yönetim anlayışı geliştirmeye uğraşıyorlardı.

On yıl kadar devletin gücünü kontrol ettikten sonra bile günümüz yöneticilerine ışık tutacak bir yönetim anlayışı oluşturamamışlardı.

İttihat ve Terakkinin öncesine gittiğimde II. Abdülhamid, kendine özgü yönetim anlayışıyla karşıma çıktı. Önce istibdat, sürgün ve sansür olarak gözüken II. Abdülhamid'in Yönetim Anlayışı'nın özüne girince, iyice araştırılmadan kolayca görülemeyecek, bir sebep sonuç yumağı içinde oluşmuş, kendine özgü bir sistematik buldum.

Devamını oku: II. Abdülhamid'in Yöneticilik Sırları