Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Makaleler

Gartner'ın 2013 için Sosyal CRM Tahminleri

Sosyal CRM olgusu 2011 yılından başlayarak endüstride önemli bir trend olacak. Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri ile ilgili teknolojik projelerde ve uygulamalarda ani değişimler yaşanacağı bekleniyor. Gartner analisti ED Thomson'a göre "önümüzdeki 3 yıl içinde sosyal crm veya müşteri ilişkileri yönetimi yatırımları katlanarak büyüyecek" SAAS ve Salesforce pazarın isteklerini tekrar gözden geçirecek, sistem entegratörler ve danışmanlar kendi crm yazılımlarını uygulayacaklar.

Devamını oku: Gartner'ın 2013 için Sosyal CRM Tahminleri

Hizmet Sektöründe Müşteri Tutmak

Turizmden Perakende mağazalara, marketlerden küçük esnafa kadar ticaretin her alanında müşteriyi tutmak, onların düzenli alışveriş yapmalarını ve hizmet almalarını sağlamak ve onların bizi başkalarına tavsiye etmelerini gerçekleştirebilmek için size bir kaç tüyo verelim.

1. Müşteri beklentilerine uygun atmosfer ve iş ortamı oluşturmak

2.Çalışanların gerçek bir gülümseme ve samimiyetle müşteri karşılamasını ve ilişkilerini yürütmeleri

3.Müşteri beklentilerine uygun fiyat ve ürün ve çözümlerin geliştirilmesi (Ürün ve hizmet çeşitliliği, kampanya ve promosyonlar)

4.Müşteriye çözüm  odaklı danışmanlık yapabilecek personelin istihdam edilerek eğitilmesi

5.Hizmet ve ürün kalitesi ile fiyat politikasının markaya uygun olarak kalıcı olmasını sağlamak

6.Müşteri sorunlarında yetkiyi ve sorumluluğu anında alacak ve çözüm sağlayacak sorumlu yöneticinin erişilir olmasını sağlamak

 

Uzaktan Yönetim

Sınırsız, duvarsız ofisler hayalleri pandemi sayesinde gerçek oldu. Çoğu şirket aslında yıllardır uzaktan satış yönetimi, kanal yönetimi, servis yönetimi, help desk ve home office yöntemlerini kullanıyordu. Pandemi döneminde zorunlu olarak uzaktan, telefonla, internetle ve diğer uygulamalarla iletişim ve yönetim süreçleri başladı. Bu alanda geçmişte deneyimi olan firmalar bu deneyimlerini geliştirererek tüm iş süreçlerine uygulamaya başladılar. Hızlı geçiş yapanlar gelir kaybına uğramak yerine gelir artışına geçtiler. Yöneticiler için bu süreç daha zorlu oldu. Sorunlar ortaya çıktıkça masadan kalkıp yüz yüze açıklama yapamadılar. Sorunları çoğunlukla kendileri çözmeye alışmış yöneticiler, sorunları görmekte ve hızlı çözüm üretmekte yaya kaldılar. 

Uzmanlar uzaktan yönetim tekniklerinde en önemli 4 unsur öne sürüyor.

1. Net beklentiler belirleyin, çok açık ve anlaşılır olmalı.
Beklentileri belirlerken  çalışanlarınızı daha yüksek performans seviyelerine ulaşmaya teşvik edin. Şöyle bir düşünce olmamalı: “ben bu hedefi çok kolay yakalarım, zaten portföyümde potansiyel hazır şimdiden.” Ya da “ Bu hedefe ulaşmak imkansız patron hayal görüyor”
Çalışanlarla yapılan bir çok araştırmada yöneticilerin açık ve net hedefler belirlediğinde , çalışanların işi daha çok benimseyerek performanslarını arttırmak için çaba sarf ettiklerini gösteriyor.

2. Herkesin kullanabileceği kaynaklara yatırım yapın

Bulut tabanlı depolama sistemleri, çalışanların şirket bilgilerine evlerindeki kişisel bilgisayarlarından veya akıllı telefonlarından erişmelerine ve her yerden potansiyel kayıtları güncellemelerine olanak tanır. Bulut yazılımı, uzaktan satış ekibinizin her üyesinin ihtiyaç duyduğu bilgilere tam olarak ihtiyaç duyduğu anda sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur, böylece herkes en güncel bilgileri alabilir.

3. Güvene dayalı ilişkiler kurun

İletişim, güven oluşturmanın anahtarıdır, ancak uzak ekipler için zor olabilir. Bildiğiniz gibi güven verilmez kazanılır. Adil ve açık sözlü olursanız, ve davranışlarınız tutarlı olursa, karşı tarafta güven oluşmaya başlar. Yöneticiler, çalışma programlarını ekip üyelerinin çoğunluğuyla örtüşecek şekilde planlamalıdır. Bu şekilde, herhangi bir sorun veya soru ortaya çıkarsa, hemen yanıt verebilirsiniz. Gerek duyduklarında erişilir olmanız gerekir. Toplantıda bile olsanız gerekirse mesajlaşma yoluyla size ulaşabilmelerine olanak sağlamanız lazım

4. Sosyal etkileşimi teşvik edin

Ekip üyeleriniz arasında olumlu etkileşimi teşvik edin. Haftalık toplantılar düzenlemek iletişim hatlarını açar ve ekibin birbirinden öğrenmesi için harika bir yoldur. Ayrıca, ekiple planlanmış toplantılar, büyük zorlukları ele almanıza ve yeni satış stratejileri için beyin fırtınası yapmanıza olanak tanır; herkes katılımdan faydalanır. Toplantılar bir sürekli eğitim haline gelebilir. Toplantıların sadece işe odaklanmaması gerektiğini unutmayın. Uzaktan satış ekipleri, su soğutucunun etrafında sohbet etmenin eski bir geleneğini kaçırıyor. En son viral görüntü veya etkinlik gibi günlük konularda tartışmaları teşvik etmek için toplantıları veya sohbet uygulamalarını kullanın.

Tayfun Türkalp

Eğitim Danışmanı

Orkestrayı yönetmek isteyen sırtını kalabalığa dönmelidir.

"Orkestrayı yönetmek isteyen sırtını kalabalığa dönmelidir." diyen James Crook  Yukarı Kanada ve Batı Kanada'da bir işadamı ve siyasi figürdü. 1778'de İskoçya'nın Kilmarnock şehrinde doğdu ve 1791'de üvey kardeşi Francis'in tüccar olarak faaliyet gösterdiği Fort Niagara'ya geldi. 1795'te Francis, James ve kardeşi William Newark'a taşındı.Onun bu mesajı pek çok lider veya araştırmacı için bir yol haritası oldu. Amacına ulaşmak için seyircilerin sözlerine değil, takımının düşünce ve duygularına odaklanmak gerektiğini anımsatır. Benzer davranışları Apple kurucusu Steve Jobs göstermiştir. Tüketicilerin ne istediğini değil, onların hayal edemediği uygulama ve cihazları ekibi ile tasarlamayı kendine amaç edinmiş ve yaptığı ürün ve çözümlerln başarısı ile de bu davranışının karşılığını almıştır. Girişimcilerin bu davranışları 1/4 oranında başarıya ulaşsa da, ülkemizde de benzer girişimciler çok başarılı işler yaptılar. Hepsiburada, Yemeksepeti, Trendyol gibi girişimler  benzer davranış gösteren girişimci ve liderler tarafından büyüdüler. 

Cargill-Turyağ İş Ortakları Eğitim Maratonu

Kasım Ayında  Başlayan  Cargill-Turyağ İş Ortakları Satış eğitimleri Ocak Ayı Ortasında Tamamlandı. İletikom Kıdemli Danışmanı Tayfun Türkalp tarafından özel olarak uzaktan sınıf eğitimi olarak hazırlanan interaktif zoom eğitimleri sonrasında katılımcılar daha başarılı satış ortamları için bilgilerini ve becerilerini yenilediler. 

Eğitime Katılan Firma Temsilcileri:

 

Hakan Tavukçuluk Bidfood Efe
Kubat Pastacılık Osmanlı Pastacılık
Gümüş Gıda Un Kamara Anadolu
Gümüş Anadolu Kopuz Gıda
Yeşil Rize Sevgi Tarım
Emek İhtiyaç Değirmencileri
Avteda Ayben Pastacılık
Huzursan Keçeci Huzur
Çiftlik Tavukçuluk Burak Gıda
Öz Aldemir Gıda Unipas Gıda
Turyağ Cargill