Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Danışmanlarımızdan Makaleler

mobil-ticaretÇok yeni olmasına karşılık, mobil ticaret, yani cep telefonundan alışveriş hızla yükselmeye başladı. Amerika'da Booz&Company'nin yaptığı araştırmaya göre cep telefonu ya da dijital ajanda kullanan tüketicilerin yüzde 15 ile 20 si fiyat araştırması ya da ürün karşılaştırması için cihazlarını kullandıklarını ve gelecekte bu konuda kullanırım diyenlerin oranının yüzde 25 e ulaşacağı ortaya çıktı. Amerika'da perakende sektöründe mobil uygulamaların etkisinin yüzde 15 e ulaşacağı bekleniyor. 340 milyar dolarlık pazarda yaklaşık 50 Milyar dolarlık bir hacimi düşünürsek, çok önemli olduğunu söylemimize gerek kalmaz.
Bu oranların iPhone, Android, BlackBerry ve diğer akıllı telefonların piyasaya sürülmesi ile günümüzde Amerika'da Yüzde 17 olan Avrupanın ilk üç(Fransa-Almanya-İngiltere) ülkesinde ise yüzde 15 olan bu mobil etkisinin 2013 de Yüzde 43'e 2014 de ise yüzde 74 e çıkması bekleniyor. Tipik bir perakende mağaza müşterisinin yaklaşık yarısı akıllı telefonunu alışverişte kullanacak.
Bazı dev perakendeciler şimdiden yüksek satışlarının mobil ticaretten geldiğini açıklamaya başladılar. Temmuz 2010 da Amazon, mobil gerlierlerinin hacminin 1 milyar dolara ulaştığını açıkladı.  eBay'de 2010 mobil ticaret gelirlerinin yıllık 2 Milyar dolara ulaştığını söyledi. İki saniyede bir satış olduğunu söyleyen eBuy mobil alış veriş yapanların diğer yöntemlerle alış veriş yapanlara göre 3-4 kat daha sadık müşteriler olduğunu belirtiyor.
Günümüzde çok popüler olan facebook'un da bu pazara girmeye başladığı biliniyor. Ağustos 2010 da facebook 'places' servisini başlattığında 500 milyon kullanıcı kendi facebook sayfasında 'nerdeyim'  bulunduğu lokasyon bilgisini yayınlama olanağına kavuştu. Perakendeciler bu özelliği kullanarak lokasyon bazlı ürün veya hizmet satma ya da alma fikirlerini geliştirmeye başladılar. Tüketiciler almak istediği ürünleri  online bağlantılar ile arkadaşları ile paylaşmaya, web tabanlı ürün karşılaştırma ve yorumları almaya başladılar. Mağazadaki fiyatları anında karşılaştırma olanağı bulan tüketici, ürün yorumlarını da görme şansına kavuştu.  American Apparel, Best Buy, Dell, Macy's, Sears ve Walmart facebook uygulamasını bu konuda kullanmaya başladı. Yapılan araştırmada tüketicilerin mobil ticaret için perakendecilerden sosyal medyayla daha fazla entegre çalışarak çözümler sunmalarını bekledikleri ortaya çıktı.
Pin it