Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Vergi

Konu: Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi. Sirküler T. : 24.02.2012

Sirküler No : 2012 – 05

Mali mevzuatta 2011 yılına ait Gayrimenkul Sermaye İradı matrahı ile alakalı herhangi bir değişiklik olmamakla beraber, 414 sıra No.lu V.U.K. Genel Tebliği ile Maliye Bakanlığı, 2011 ve müteakip takvim yıllarında sadece gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri) elde eden mükelleflerin bu iratlarına ilişkin beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı’nca önceden doldurulup mükelleflerin onayına sunulacağı Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’nin uygulamasına başlanılması ile ilgili düzenlemelerde bulunmuştur.

Sistemin işleyişi ve kullanılması ile ilgili başlıca hususlar aşağıdaki gibidir:

1. Bu sistemden kimler faydalanacak?

Sadece GMSİ (kira geliri) olan mükellefler bu sistemden faydalanabilirler. Sistem halihazırda kira geliri mükellefiyeti bulunanlara hizmet sunacağı gibi daha önce hiç beyanda bulunmamış mükellefler de bu Sistemle beyanname verebilecek ve vergi dairesine gitmeden mükellefiyet başlangıcını yapabileceklerdir.

2.

Bu sistemi kullanmak zorunlu mu?

Sistemi kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. GMSİ beyannamesi istenildiği takdirde vergi dairesine giderek elden veya beyanname düzenleme programı kullanılmak suretiyle internetten verilebilir.

3. Sisteme nasıl ulaşılacak?

Sisteme Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr internet adresinden ulaşılacaktır.

4. Sisteme ne zaman girilebilecek?

2011 yılı kira gelirlerinin beyan dönemi 1-25 Mart/2012  tarihleri arasındadır.
Bu nedenle  mükellefler 1 MART 2012 tarihinden itibaren sistemi kullanmaya başlayabileceklerdir.

5. Sisteme giriş nasıl olacak?

Sisteme iki şekilde girebilmek mümkün olacaktır:

a) İnternet vergi dairesi şifresini kullanarak, (şifresi olmayanlara herhangi bir vergi dairesine kimlikleri ile başvurmaları halinde kısa süre içinde şifre ücretsiz verilmektedir.)

b) Mükellefe özel hazırlanmış güvenlik soruları cevaplanarak, sisteme girilebilecektir.

 

6. Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi nedir?

Bu sistem ile kira geliri (Gayri Menkul Sermaye İradı)  elde eden mükelleflerin; banka, katılım bankaları, PTT, sigorta şirketleri, tapu  ve benzeri kurum ve kuruşlardan alınan kira, gayrimenkul, sigorta, gider ve indirim bilgileri kullanılarak  beyannameleri önceden hazırlanmakta, hazırlanan bu beyannameler gelir idaresi başkanlığınca internet ortamında mükelleflerin onayına sunulmaktadır.

7. Sistemdeki Bilgiler eksik ya da hatalı ise ne yapılacak?

Önceden hazırlanmış kira beyannamesinde eksik ya da hatalı bilgilerin görülmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken beyannamedeki bilgilerin doğruluğundan emin olmadan onaylanmanın yapılmamasıdır.

8. Beyannamenin gönderimi nasıl olacak, ayrıca vergi dairesine gidilecek mi?

Bu sistemi kullanarak internet üzerinden beyannamenin onaylanması halinde gönderim yapılmış olacaktır. Onaylama işlemi sonucu tahakkuk fişi otomatik olarak hazırlanarak mükellefe tebliğ edilmiş sayılacaktır. Ayrıca vergi dairesine gitmeye gerek yoktur.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığınca www.gib.gov.tr adresinde yayınlanan detaylı soru-cevap şeklindeki broşür ektedir.

Bilgilerinize sunulur.

 

Saygılarımızla

Abbas YÜKSEL

Yeminli Mali Müşavir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EK :

ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ KİRA BEYANNAME SİSTEMİ BROŞÜRÜ

1. Sistemi kullanarak kira beyannamemi ne zaman vermeliyim?

1-25 Mart tarihleri arasında Sistem üzerinden beyannamenizi verebilirsiniz.

2. Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemini kullanarak internet üzerinden beyannamemi gönderdim. Ayrıca vergi dairesine gitmeme gerek var mı?

Bu Sistemi kullanarak internet üzerinden beyannamenizi onaylayıp göndermeniz durumunda tekrar vergi dairesine gitmenize gerek bulunmamaktadır.

3. Gönderdiğim beyannamede sonradan hata yaptığımı fark ettim. Bu hatayı vergi dairesine gitmeden Sistem üzerinden düzeltme imkanım var mı?

Onaylayıp gönderdiğiniz beyannamede sonradan bir hata yaptığınızı fark ettiğinizde, bu hatayı düzeltme beyannamesi ile düzelterek tekrar Sistem üzerinden göndermeniz mümkündür.

4. Sistemi kullanarak geçmiş yıllara ait kira beyannamelerini vermem mümkün mü?

Sistem sadece 2011 ve takip eden yıllarda elde edilen kira geliri beyannameleri için hazırlanmıştır.

5. Bu Sistemi kullanarak onayladığım kira beyanıma ilişkin ödememi nereden yapabilirim?

Anlaşmalı bankalardan veya tüm vergi dairelerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca internet bankacılığını kullanarak da vergi borcunuzu ödemeniz mümkündür.

6. Bu Sistemi herhangi bir uzmandan yardım almadan kullanabilir miyim?

Sistem, kolay ve basit kullanım için tasarlanmıştır. Bu bakımdan karmaşık vergi mevzuatı hükümleri mümkün olduğunca anlaşılır hale getirilmiş ve gerekli açıklamalar ile mükelleflerimizin herhangi bir uzmana ihtiyaç duymadan beyannamelerini kendilerinin gönderebilmeleri sağlanmıştır.

7. Kira gelirimi herhangi bir banka kullanmadan elden tahsil ettim? Ben de bu Sistem’den yararlanabilir miyim?

Kirasını elden nakit olarak tahsil eden mükelleflerin beyannameleri, gelir kısmı hariç olmak üzere, önceden doldurulmuş bir şekilde hazırlanıp internet üzerinden mükelleflere yansıtılacaktır. Mükellefler nakit olarak tahsil ettikleri tutarı beyannamenin ilgili kısmına yazmak suretiyle beyannamelerini otomatik olarak kendileri doldurmuş olacaklardır.

Dolayısıyla bundan sonraki dönemlerde beyannamenizin daha sağlıklı ve kapsamlı olarak doldurulabilmesi için kira tahsilatlarınızı bankalar aracılığıyla yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

8. Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi nedir?

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi; gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri) elde eden mükelleflerimizin MERNİS, banka, PTT, sigorta şirketleri, tapu gibi çeşitli bilgileri kullanılarak beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında mükelleflerimizin onayına sunulduğu bir sistemdir.

 

 

 

9. Neden bu Sistemi kullanmalıyım?

Bu Sistem:

Vergi dairesine gitmeden internetin olduğu her yerde, kendi kendinize beyanname vermenizi sağlar.

Hata yapmanızı önler.

Kağıda göre daha kolay ve hızlıdır.

Karmaşık vergi hesaplamalarını sizin yerinize yapar.

Kullanıcı dostu ekranları ile size yol gösterir.

Daha az kağıt israfı daha çok çevre dostudur.

Kişisel bilgilerinizin güvenliğini en yüksek düzeyde sağlar.

7/24 hizmet verir.

Tamamen masrafsızdır.

Beyannamenize her zaman ulaşma imkanı sağlar; ayrıca isterseniz beyannamenizi kağıt ortamına da aktarabilirsiniz.

10. Bu Sistem’den kimler faydalanabilir?

Sadece kira geliri olanlar bu Sistem’den faydalanabilirler. Kira geliri dışında ticari, zirai veya serbest meslek kazancı ile menkul sermaye iradı gibi gelir unsurlarından kazanç ve irat elde eden mükelleflerimiz, bu Sistem’den beyanname veremezler.

11. Bu Sistem nasıl çalışır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nda bulunan bilgiler kullanılarak oluşturulan kira beyannameniz internet ortamında size yansıtılacaktır. Beyannamenizi kontrol ettikten sonra; eksiklik, hata ve yanlışlıkların bulunması halinde düzeltip onaylamanız üzerine, beyanınız elektronik olarak alınacak ve beyan ettiğiniz vergi otomatik hesaplanıp adınıza tahakkuk ettirilecektir.

12. Bu Sistemdeki bilgiler nereden alınmaktadır?

Sistemde kullanılan bilgiler; kira geliri elde eden kişilere ilişkin MERNİS, banka, tapu, sigorta şirketleri gibi kurum ve kuruluşlardan Başkanlığımız veri tabanına aktarılan bilgiler-den oluşmaktadır.

13. Bu Sistemi kullanmak zorunlu mu?

Sistemi kullanma zorunluluğu bulunmamakla birlikte bu Sistem kullanılarak kira beyannamenizi vermeniz daha hızlı, daha güvenilir, daha kolay ve tamamen masrafsızdır. Beyannamenizi ayrıca vergi dairesine giderek elden veya beyanname düzenleme programını kullanarak da verebilirsiniz.

14. Sistem’e nasıl ulaşabilirim?

Sistem’e erişim ve uygulama hakkında detaylı bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.

15. Sistem’e nasıl giriş yapabilirim?

Sisteme girişin iki yolu vardır. Bunlar:

1) İnternet Vergi Dairesi şifrenizi kullanarak, (Şifreniz yoksa; herhangi bir vergi dairesine kimliğinizle başvurarak birkaç dakika içinde bu şifreyi ücretsiz alabilirsiniz.)

2) Size özel hazırlanmış güvenlik sorularını cevaplayarak,

Sisteme girebilirsiniz.

 

 

 

 

16. Bu Sistemi internet üzerinden kullanma şansım yoksa bu Sistem’den nasıl faydalanabilirim?

İnternete erişim imkanınız yoksa veya Sistemi internet üzerinden kullanamıyorsanız vergi daireleri ve beyan döneminde bazı alışveriş merkezlerinde kurulacak yardım masaları aracılığıyla da bu Sistemden yararlanmanız mümkündür.

17. Daha önce mükellefiyetim yoksa bu Sistemden nasıl faydalanabilirim?

Sistem, GMSİ yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayanlara da hizmet sunacaktır. Bu bakımdan vergi dairesinde mükellefiyetiniz yoksa, İnternet Vergi Dairesi’nde sizin için hazırlanan kira beyannamesini elektronik ortamda onayladığınız anda, adınıza vergi dairenizde mükellefiyet tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

18. Sistemdeki bilgiler eksik ya da hatalı ise ne yapmalıyım?

Eksik ya da hatalı gördüğünüz bilgileri; örneğin banka/PTT bilgisinin eksik veya fazla olması gibi, düzeltme imkanınız vardır. Her türlü vergi beyanında olduğu gibi beyanınız sizin düzelttiğiniz ve onayladığınız şekilde kabul edilecektir.