Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Yöneticilik Hayatımdan Tespitler

İş Hayatında Mühendisleri Bekleyen Sürprizler

Üç nesillik bir mühendislik ailesinin ferdiyim. Mühendislerle ilgili zengin gözlemlerim var. Bunlara dayanarak mühendislerin iş hayatındaki beklentilerinin gerçekçi olmadığını söyleyebilirim.

Mühendislerin olumlu tüm özelliklerini anlatmaya gerek yok. Üniversite giriş puanının yüksekliği, tahsilin ağırlığı bu özelliklerin zaten bir kanıtıdır. Bu nedenle biz olumsuz özelliklerine bir göz atalım.

Mühendislik eğitimi zordur, ağırdır. Bu nedenle de mühendisler tahsilde çektikleri zorlukların karşılığını çalıştıkları şirketlerden beklerler.

Halbuki çalıştığınız şirket geçmişinize değil, ileriye dönük ortaya koyacağınız başarılara göre sizi değerlendirir, bu başarıların ödemesini yapar.

Ağır bir eğitimin neticesinde mühendisler, ‘analitik düşünce ve rasyonel yaklaşım’ gibi bazı alışkanlıklara sahip olurlar. Fakat bu olumlu özellikler onlara aynı zamanda birçok sıkıntının kapısını aralar.

Devamını oku: İş Hayatında Mühendisleri Bekleyen Sürprizler

İşinizi Sevmek Zorunda msınız?

Şu anda yaptığınız işi seviyorsanız ne ala! Ama sevmiyorsanız da, kendinize sorun: Yaptığım işten nefret ediyor muyum? Her sabah “ Allah Kahretsin! ” diyor muyum.

İşiniz sizde çok olumsuz duygular uyandırmıyorsa, bu iyi bir başlangıçtır. Herkesin her zaman sevdiği bir işi yapma lüksü olmayabilir.

Bulunduğunuz konumda, yaptığınız işi çok da severek yapmıyorsanız, bu normaldir. Çünkü insan yaptığı işe hükmetmeğe başlayıncaya kadar, o işi fazla benimsemez. Hangi düğmeye basınca, hangi neticenin alınacağı ortaya çıkmağa başlayınca, insan işine ısınır.

Ne iş yaptığınız değil, işi nasıl yaptığınız sizi tatmin etmeye başlar.

Devamını oku: İşinizi Sevmek Zorunda msınız?