Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Sunum Fırsattır. Girişimcileri, yöneticileri, yatırımcıları ve müşterileri ikna etmek ve harekete geçirmek için bir fırsattır.
'Bilgi bende, heyecan bende, gayret bende. Çok iyi bir sunum yapmak için başka neye ihtiyacım var?' diye düşünüyor musunuz?
Sunumlarda en büyük sorun, izleyicilerin de kendiniz gibi olduğunu, sizin gibi düşündüklerini kabul etmenizdir.
Yıllar önce Lev Landa adlı bir Rus profesörün sunumunu izledim. Landa'nın çok önemli bir mesajı vardı ve bu konuda uzmanlaşmıştı:
'Karşımızdakileri de kendimiz gibi zannediyoruz. Bizim donanımıza, bizim bilgimize ve tecrübemize sahiplermiş gibi düşünüyoruz. Halbuki karşınızdakilerin anlayacağı bir şekilde onlara hitap edemezseniz, hedefinize ulaşamazsınız.'
Beyaz eşya ve ilaç kullanım kılavuzlarından yola çıktı, kanunlara kadar örnekler verdi. Bunları hazırlayanlar çok donanımlı oldukları için, bunları kullanmak zorunda olan kişilerin çok zorluklar yaşadıklarına ve hata yaptıklarına dikkati çekti. Kendisinin böyle konularda devreye girdiğini ve herkesin faydalanacağı sistemlerin hazırlanmasına yardımcı olduğunu anlattı.
Sunumlarda da bu böyle.
Sunumlarınızı hazırlarken, izleyicilerden istediğiniz neticeyi almak istiyorsanız, sunum malzemelerinizin seçiminde, bunların slaytlarda nasıl gösterileceğinin tespit edilmesinde, ikinci bir kişiye ihtiyacınız olur. Bu kişi size, hazırlayacağınız sunumun daha tesirli, daha başarılı olması için size yardımcı olur.


Şovmenliğinize ve konuşma becerinize güvenmeyin. Böyle olunca sunumun hazırlığı eksik kalıyor. İyi hazırlanmış bir sunum sizi başarılı kılar. Buna konuşma becerisi de eklenirse sizi uçuruverir.
Neticede yapacağınız sunum, izleyicilerin beklentilerini karşılamak ve sürekli izleyicilerin ilgisini çekmek zorundadır.
"Sunum Fırsattır" adlı kitabımda kendi sunum tecrübelerimi gözler önüne serdim. "Şimdi Söyleme Zamanı" adlı kitabımda da kendi sunum tecrübelerimi, alanlarında başarılı olmuş 14 kişinin tecrübeleriyle karşılaştırdım, Sunum Tekniklerini adım adım açıkladım.
Eğer yatırımcılara, müşterilere, girişimcilere ve yöneticilere sunum yapmak durumundaysanız ve bu sunumlara önem veriyorsanız, size faydalı olacağıma inanıyorum. Biraraya gelirsek sizi bu konuda ikna edebilirim.
Sizin yapacağınız sunumun amacı da ikna etmek ve harekete geçirmek değil mi?

@BaykalAdnanNur
facebook/adnannurbaykal

Pin it