Pazar

Türk Telekom Genel Müdürü Bozkurt Fiber  projelerin başlangıcı olarak Invitel’in hisselerinin yüzde 100’ünün satın alınması ve Jadi Link anlaşmasını örnek gösterdi. Bozkurt, bu anlaşmaların Türk Telekom için Avrupa pazarına, daha da ötesinde küresel pazara atılmış güçlü bir adım oluşturduğunu kaydetti.

Türk Telelkom İnternette hızlı büyüyor
- 16.1 milyon sabit hat abonesi var
- 6.5 milyon internet abonesi bulunuyor
- 2010 3. çeyrek geliri 1.82 milyar TL
- 2010 yılı yatırım tutarı 561 milyon TL
- Ebitda marjı, yüzde 44 Kaynak: BTK, TT

Vodafone
Hafızalara kazınacak yıl
Serpil Timuray, 2010 yılının Türkiye’nin büyük bir hızla büyümesiyle küresel ekonomide yerini sağlamlaştırdığı, dünyada yaşanan ekonomik krize olan dayanıklılığı ve küresel bir oyuncu olduğunun teyit edildiği bir yıl olarak hafızalara kazınacağını kaydetti. Timuray ardından şu rakamları verdi: “2010 yılının ilk 9 ayında GSM sektörü yüzde 7 büyüdü. Buna karşılık Vodafone Türkiye’nin 2010 takvim yılında servis gelirleri artışı 1. çeyrekte yüzde 31.3, 2. çeyrekte yüzde 23.7, 3. çeyrekte ise yüzde 29.5 olarak gerçekleşti.”
Yeni yıla güçlü giriyoruz ‘trend’, mobil internet
2010 yılında yaşananların ardından 2011’e umutlu girdiklerini belirten Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray, bu yılın akıllı cihaz ve mobil internet yüklü geçeceğinin mesajını verdi.
“Vodafone olarak Türkiye’de 2011 yılında mobil iletişim pazarının büyüme lokomotifinin veri (internet) hizmetleri olacağını söyleyebiliriz” diye konuşan Timuray, şöyle devam etti: “2011 “veri yılı” olacak. Akıllı cihaz penetrasyonunda 2010’da yaşanan ‘sıçrama’ 2011’de daha da hızlanarak sürecek. Bağlanma maliyetlerinin veriye erişimi teşvik edecek seviyelere gelmesiyle birlikte 2011 yılı veri kullanımında önemli bir yıl olacak.”

Cep pazarında büyüme sürecek
Serpil Timuray, Morgan Stanley’nin raporundan yola çıkarak 2010 sonu itibarı ile dünyadaki 3G kullanıcılarının sayısının 1 milyar 55 milyon düzeyine ulaştığını, 3G+ penetrasyonunun ise yüzde 21 olacağını belirtti.
“Yeni yıl tüm dünyaya küresel ekonomik krizden çıkış umudu ile birlikte geliyor. Türkiye’nin 2010 yılında verdiği güçlü sinyaller, 2011’de ekonominin çarklarının güçlü ve arzulanan hızda dönmeye döneceğine işaret ediyor” diyen Serpil Timuray, şunları söyledi:
“Bunun göstergesi olarak makro ekonomik indikatörlerdeki toparlanmanın devam etmesini, 2011 yılı için gayrisafi milli hasılanın artış oranının en az yüzde 5 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Tahminlerimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi mobil iletişim pazarının da milli gelirdeki artışa paralel bir oranda büyüyeceği ve milli gelire olan katkısını devam ettirmesi yönünde.”

2010’da yatırıma yüklendi
- 16.5 milyon abonesi var
- Gelire göre pazar payı yüzde 25.1
- 2010 3. çeyrek geliri 920 milyon TL
- 2010 yılı yatırım tutarı 719 milyon TL
- Ebitda marjı, yüzde 12.2

TURKCELL
Altyapı sağlam, güçlüyüz ‘öne çıkma’ sırası bizde
Cep pazarının yüzde 56’sını kontrol eden Turkcell, kârlılık ve gelir tarafında da yükselişini sürdürüyor. Bu sonuçlara bakarak ‘rakamlar başarılı olduğumuzu gösteriyor’ diyen Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, 2010 yılının şirket için başarılı bir yıl olarak geçtiğini söyledi.
Regülasyon, düzenleme tarafında 2010 yılında çok ciddi kararlar (arabağlantı fiyatlarının düşmesi, baz fiyat, numara taşıma) alındığını hatırlatan Süreyya Ciliv, yaşanan tüm bu gelişmelere karşılık Turkcell’in pazardaki liderliğini sürdürdüğünü altını çizdi. “2011 yılında mobil iletişim sektörünün ve Türkiye’nin daha da canlanabileceğini düşünüyorum” diyen Ciliv, internetin öneminin daha da artacağına işaret etti.
Mobil internetteki momentumun inanılmaz hızda hareket ettiğini belirten Ciliv, “Ciddi yatırım yaptık. Yapmayı da sürdürüyoruz. 2011 yılında Türkiye ekonomik olarak bölgenin merkezi haline geliyor” diye konuştu.

Bir hayalim var...
Turkcell olarak şu anda 3G’de mobil internette dünyanın en iyi altyapılarından birine sahip olduklarını kaydeden Süreyya Ciliv, “Türkiye tarihinde ilk defa önemli bir teknolojide dünya lideri. Geçmişte hep takipçi olduk. Ama mobil internette teknolojik olarak üstünlüğümüz var. Bizim bu transformasyonu (değişimi) değerlendirmemiz lazım” diyerek Türkiye’nin atacağı adımlarla dünya liginde yukarı doğru çıkacağını anlattı.
“Bu noktada bir hayalim var” sözlerinin ardından Ciliv şöyle konuştu: “Evet, hayalim Türkiye’deki şirketlerin hepsinin bu teknolojileri kullanarak dünyada rekabet etmesini görmek.” Ciliv, “2011 o yüzden önemli bir yıl olacak” dedi ve Turkcell’in bu senaryonun tam merkezinde yer aldığına işaret etti. Ciliv, “Dünyada kriz vardı biz yatırım yaptık, teknolojide liderliği yakaladık” dedi.

Pazarın % 56.5’ini kontrol
- 33.9 milyon abonesi var
- Gelire göre pazar payı yüzde 56.5
- 2010 3. çeyrek geliri 2.07 milyar TL
- 2010 yılı yatırım tutarı 543 milyon TL
- Ebitda marjı, yüzde 39

AVEA
Avea CEO’su Akdemir, cihaz tarafında etkili adım atacaklarını buna karşılık operatör markalı cihaz işine girmeyi düşünmediklerini söyledi. “2011’de Avea olarak hiçbir zaman da rekabetten çekinmeyeceğiz” diyen Akdemir, “İddialı durumumuzu devam ettireceğiz” diye konuştu. Pazarda servis, tarife ve fiyatlara bakıldığında en uygun teklifi veren şaşırtan operatör olma adına çalıştıklarını ifade eden Erkan Akdemir, “Şaşırtan operatör olmak bizim hoşumuza gidiyor” dedi.‘Şaşırtan operatör’ olmak bizim hoşumuza gidiyor
Cep telefonu operatörü Avea’nın CEO’su Erkan Akdemir, bu yıl sektörde agresif rekabet şartlarının hakim olduğunu bunun da tüketiciler açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi. “2011 yılı daha pozitif bir yıl olacak” diyen Akdemir, bu ifadeleri hem genel ekonomi hem de sektör açısından söylediğinin altını çizdi. Türkiye’nin ve tüm dünyanın 2010 yılına belirsizliklerle girdiğini hatırlatan Erkan Akdemir, “Bu yıl (2011) o durum sözkonusu değil. 2011 daha net” diye konuştu.

Agresiflik ‘birinciden’ kaynaklanıyor
Tüm bu şartlara bakıldığında Avea’nın büyüme odaklı strateji izlediğini anlatan Akdemir, “2010 yılında, 2009’daki kadar yıkıcı rekabet olmadı. Aslında pazar şartlarındaki bu durumu birinci operatörle diğer operatörler arasındaki açıklık tetikliyor. Bu durum agresifliği tetikliyor. 2011 de sakin bir yol almayacak“ dedi. Yaşananların tüketici açısından değerlendirildiğinde ‘kullanımın artması, faturanın değişmemesi’ anlamına geldiğini ileten Akdemir, rekabetin değer yok etmeye gitmesi halinde “yatırım, istihdam, Ar-Ge“ tarafının olumsuz etkileneceğini kaydetti. Akdemir, 2011’de düzenleyici kurumların da buna odaklanmasını beklediğini belirtti.

İnternet çığ gibi büyüyor
Avea olarak yönetim takımını yenilediklerini ve yeni ekiple birlikte her çeyrekte eşsiz bir ürün çıkarabilmek adına çalıştıklarını anlatan Avea CEO’su Akdemir, mobil internetin çığ gibi büyüdüğünü, burada büyük fırsatlar olduğunu, rakamların hızla yukarı çıktığı söyledi.

Avea kârlılığa odaklandı
- 11.4 milyon abonesi var
- Gelire göre pazar payı yüzde 18.4
- 2010 3. çeyrek geliri 680 milyon TL
- 2010 yılı yatırım tutarı 425 milyon TL
- Ebitda marjı, yüzde 19.2