Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Hukuk

Garanti Belgesi Yönetmeliği Değişti,Tamir Süresi 20 Gün

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğe ''iş günü'' ibaresi eklendi ve iş günü; ''ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günleri'' olarak tanımlandı.

Yönetmelik hükümlerine ve Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğünce onaylanmış belgeye uygun olarak hazırlanacak garanti belgesinin tasdik edilerek tüketiciye verilmesini temin etmek ve ayrıca, bu yükümlülüğün yerine getirildiğini ispat etmekle satıcı, bayii veya acenteler sorumlu olacak.

Devamını oku: Garanti Belgesi Yönetmeliği Değişti,Tamir Süresi 20 Gün

Çağrı Merkezi Kalite Standartları

Ana Menüde bekleme süresi Sesli Yanıt Sistemi  azami 45 saniye
Alt Menüde agent'a bağlanana kadar bekleme azami 20 saniye
Agent'ın 20 saniye içinde cevaplama oranı asgari %80
Şikayetlerin yüzde 80 inin çözülme süresi en fazla 24 saat

 

Yukarda belirtilen kalite standartları Mart 2011 den itibaren bankalar ve Operatörlerin çağrı merkezlerinde uygulanmaya başlanacak, ve bu standartlara ilişkin raporlar düzenli olarak BTK ya iletilecektir. Standartlara uyamayan şirketlere önce ihtar verilecek, düzeltmeyenler İnternet sitesinde ilan edilecek, bir yıl içinde iki den fazla bu standartlara uyum sağlayamayan şirketlere ise para cezası verilecek.