Danışmanlarımızdan Makaleler

e-ticaret 

Yılın ikinci Webrazzi Gündem toplantısında e-ticaret pazarının mevcut durumu, geleceği ve sunduğu fırsatlar konuşuldu. Büyüme aşamasında olan Türkiye e-ticaret pazarının mevcut durumunun, geleceğinin ve fırsatlarının masaya yatırıldığı toplantıya konuşmacı olarak sektörden önemli isimler katıldı. Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal’ın moderatör olduğu toplantıya Şehirfırsatı Direktörü Anıl Süren, Hepsiburada Genel Müdürü Aytuğ İğneli, GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın,

 Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Tinypay.me Kurucu Ortağı ve CTO’su Melvin Tercan, Markapon Genel Müdürü Murat Demirhan, Grupanya Kurucu Ortağı Onur Yıldırım ve  BKM Genel Müdür Yardımcısı Pelin Kabalak katıldı.

Klasik online alışveriş modellerinin yanı sıra, grup alışveriş, özel alışveriş kulüpleri, dikey pazarlar gibi konuların da konuşulduğu toplantıda, Türk internet pazarının ihtiyacı olan önemli veriler de katılımcılarla paylaşıldı. BKM Genel Müdür Yardımcısı Pelin Kabalak’ın sunduğu bu verilere göre, kullanıcılar günde ortalama 3 saat internette vakit geçiriyor ve yüzde 87′si kendi evinden giriyor. Bankacılık işlemleri için interneti kullananların sayısı 2008′de yüzde 17′yken, BKM’nin son araştırmasına göre bu oran yüzde 33′e çıkmış durumda. E-ticaret kullanımı ise neredeyse 2 katı oranda artmış durumda.

İnternet’te en çok yapılan finansal işlem ise yüzde 39 ile bilet alma. Ardından yüzde 28 ile alışveriş geliyor. Öte yandan internet üzerinden tercih edilen ödeme yöntemlerinin başında yüzde 86 oranında kredi kartı ve sanal kartlar geliyor. 2008 araştırmasına göre ilginç olan ise sanal kartların kullanımının azalmış olması.

Toplantının Hepsiburada Genel Müdürü Aytuğ İğneli ve Gittigidiyor Genel Müdürü Cenk Angın’la devam eden bölümünde her iki şirketin sektöre nasıl baktığı konuşulurken, Angın ve İğneli e-ticaret pazarının bugünü ve yarınını değerlendirdi.

Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli ise e-ticaret pazarının dikey tarafta büyüyeceğini belirtirken, fırsat etkisinin kullanıcılarda ne gibi etkileri olduğuna değindi. Bir e-ticaret sitesine yatırım yapmak için kendi kriterlerini paylaşan Kurttepeli, e-ticarete girmek isteyen internet girişimcilerine çok ortaklı iş modellerini tercih etmelerine dair tavsiyeler de bulundu.