Danışmanlarımızdan Makaleler

Bildiğiniz gibi birçok şirkette çalışanları ve yöneticileri motive etmek ve onların bilgi ve yetkinliklerini arttırmak için sürekli eğitim sistemleri kurmak gerekiyor. Yenilenen ürünler, satış ve pazarlama politikaları, rekabet ve piyasa şartlarını sürekli güncelleyerek, çalışanlarına aktaran şirketler bir adım öne geçiyor. Verimliliği ve çalışanların etkisini arttırmak için eğitim ve koçluk her geçen gün daha önem kazanıyor. Bazı şirketler çalışanları için Üniversitelerin ilgili bölümlerinden destek alırken, bazıları piyasada bu konuda eğitimler veren özel şirketlere yöneliyor. Çalışan sayısı fazla olan şirketler ve kurumlar ise kendi eğitim bölümlerini kurarak, kendi eğitmen kadrolarını istihdam ediyorlar.

Ancak günümüz genç nesli incelediğimizde sürekli online, kulağında kulaklığı ile seyahat eden, evde TV izlerken bile akıllı telefonu veya tableti ile bir şeyleri takip eden bir kuşakla tanışıyoruz. Bu kuşak daha özgür ve kuralsız yaşamayı, ve hatta çalışmayı tercih ediyor. Klasik eğitimler, sınıf veya konferans benzeri eğitimlerden çok hoşlanmayan bu nesil, son yıllarda oyna öğren, uygulamalı eğitim gibi yeni yöntemlere daha çok rağbet ediyor. Ancak yinede zaman ve sınıf baskısı onları rahatsız ediyor. Bir çok sınıf eğitiminin daha başında eğitimin saat kaçta biteceğini soran katılımcılar, eğitim danışmanlarının şevkini kırıyor. Bu konuda esas sıkıntı eğitimlerin çalışma zamanı dışında yapılmasında ortaya çıkıyor. Kişisel zamanlarının şirket isteği doğrultusunda çalındığını düşünen katılımcılar, eğitimden kişisel gelişimleri için fayda sağlasalar bile, zorunlu saatlerde bu eğitimlerin alınmasına tepki gösterebiliyorlar. 

Dünya'da aslında yıllardır, birçok ülkede, özellikle Amerika'da online eğitimler, ve video eğitimler öne çıkmaya başladı. Önce Hobi eğitimleri ile başlayan bu trend, nasıl yapılmalı? benzeri videolar ile desteklenirken, sonrasında profesyonel eğitimciler, özel produksiyonlar ile video eğitimler sunmaya başladılar. Bu konuda kurulan web portallerine, eğitimciler kendi eğitim videolarını ve dökümanlarını koyarak "satın al öğren" metodu ile 7/24 öğrenme olanağı sunmaya başladılar. Öyle ki;5 dolardan başyarak 2 bin dolara kadar varan fiyatlarda eğitim programları bu sitelerde yer almaya başladı. www.udemy.com ,  www.thegreatcourses.com,  

Bir başka farklı uygulama, yıllardır dünyada çok başarılı bir şekilde www.lynda.com sitesinde devam etmektedir. Bu siteye üye olanlar 450 den fazla ders programına üyelik sürecinde erişebiliyorlar. Fotoğrafçılıktan, programlamaya, program kullanımından, satış teknikleri ve liderlik tekniklerine kadar bir çok konuda eğitime sınırsız erişebiliyorlar. Yıllık kullanıcı başına 250 Dolara tüm bu eğitimlere sahip olabiliyorsunuz. Aslında ingilizceyi iyi biliyorsanız bu site size çok şey kazandırabilir.

Ülkemizde, ise Lydna.com a benzer ancak Türkçe içerikle yayına başlayan bir site 2010 yılında kuruldu. www.vidobu.com  sitesi 2013 yılında Mynet Medya yayıncılık tarafından satın alınarak, gerek altyapısı, gerekse operasyon gücü arttırıldı. Şirketimizin de çözüm ortağı olarak gerek eğitim içerik üretimine, gerekse kurumsal satışına destek verdiği bu eğitim portali, aslında yeni kuşağın tüm eğitim ihtiyaçlarını 7/24 karşılayacak şekilde tabletten, veya akıllı telefondan bile istediği zaman istediği eğitimi alabileceği şekilde tasarlandı. İsteyen kişisel olarak içerideki bu gün itabırıyla 250 ye yakın eğitim programına ve 6 bin videoya yıllık 240 TL ye üye olup bu eğitimleri sınırsız alabilmektedir. Öte yandan kurumlar çalışanları için özel anlaşma yaptıklarında, kişi bazında indirim alırken, yönetim paneli sayesinde, kimlerin hangi eğitimleri aldığını, hatta eğitimlerden sertifika alıp almadığını izleyip yönetebilmektedir. Böylece her kurum kendi eğitim akademisini ve yönetim sistemini kurarak, yüksek sınıf veya seminer eğitim maliyetlerinden kurtulacaktır. Çalışanlar ise istediği zamanlarda, veya mekanda bu eğitimleri alma olanağına sahip olacaktır. İşyerine servisle giderken akıllı telefonundan bile izleyececeği bu eğitimler, çalışan verimliliği ve motivasyonunu arttırırken, şirketlere büyük fayda, ve etkili eğitim aracı olarak hizmet verecektir.