Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Danışmanlarımızdan Makaleler

Optimist yayınlarından "Fikir nasıl satılır?" adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitapta hikayelerle fikir satma teknikleri çok güzel anlatılmış. Gerçek hayata uyarlanmış hikayeler uygulamanın nasıl olması gerektiğini çok güzel anlatıyor. Ben size kitabın son bölümünde özetlenen teknikleri daha da özet bir şekilde vermeye çalışacağım.

Değişime karşı çıkanlara ne söylenecek:Bir kriz durumunda değişim önerdiğinizde bazı insanlar Bu güne kadar başarılıydık, değişime ne gerek var diye size karşı çıkarlar. Bu durumda :"doğru ama değişime ayak uyduramayanların zamanla yok olduğunu hepimiz gördük değil mi?" şeklinde anlatmalıyız.

 

Pahalı ya da yeni bir şey yapmayı önerdiğinizde size hemen para veya bütçe ile karşı çıkanlar olacaktır."Asıl sorun para" şeklinde fikrinize karşı çıkanlara:" Gerçekten büyük şirketlerin ve kurumların çoğu fazladan parayla yaratılmamıştır" şeklinde cevap verebilirsiniz.

Herhangi bir sorunu çözmeyi hedefleyen bir fikre  bazen insanlar sorunun önemsiz olduğunu vurgulayarak saldırırlar."Abartıyorsun bu bizim için küçük bir sorun, hatta sorun bile denemez"  şeklinde karşı çıkarlar: "Bu sorun yüzünden sıkınıtı çekenlere sorduğumuzda onlar için hiç te küçük bir sorun olmadığını söylüyorlar" şeklinde savunabiliriz.

Yeni fikirler öne sürdüğünüzde, insanlar onların iş yapış şekillerini beğenmediğinizi düşünebilir. Size şöyle saldırabilirler:" işimizi iyi yapamadığımızı mı ima ediyorsunuz?" Bu salırıya :"hayır mevcut şartlarda işinizi bundan iyi ypamazdınız, ancak ..... "şeklinde yanıt vemeniz gerekir.

Yeni bir fikri öldürmenin bir yoluda yüzlerce soruyu gündeme getirmektir. Bu soruların hepsine cevap veremeyince fikirinizi öldürmeyi başarırlar. Bu soruların arka arkaya sorulmasını engellemek gerekir. "Bütün iyi fikirler kesin bir şekilde cevaplanamayacak bir çok soruyu gündeme getirir" şeklinde konuşarak soruları durdurun.

Yeni bir fikre yetersiz kalıyor ya da çok ileri gidiyor şeklinde saldrılar gelebilir. Bu saldırıya:" Doğru ama teklifimiz sayesinde doğru yönde adım atmaya başlayacağız ve bunu büsbütün gecilmeden yapacağız.Haydi o zaman en azından başlayalım" şeklinde cevaplanabilir.

Bazı fikirleri çürütmek için insanlar şöyle sorar:" neden başkaları bu yöntemi seçmedi "  bu dirence karşılık:" Her şeyin bir ilki vardır ve bizim elimize de bçyle bir fırsat geçti" şeklinde yanıtlanabilir.

Kitap daha fazla detay ve bilgi veriyor acak ben siz bazı önemli noktaları anlatmaya çalıştım. Fikirlerinizi satmada başarılar.